Dziś jest:
2022-09-19    
Imieniny:
Januarego, Konstancji, Leopolda    

Teatr Komanderów

 

 

    Teatr Komanderów - założony w 1946 roku przez Józefa Komanderę (3.11.1919 – 4.01.1999, Imielin). Początkowo wspólnie z Sodalicją Mariańską wystawiał głównie sztuki religijne w Szkole Podstawowej nr 1 i w kościele parafialnym (Brylantowy Krzyż, Święta Klara, Jasełka, Czarowny Grajek). W 1948 roku teatr przeniósł się do Sokolni, w której działał jako sekcja teatralna „Jutrzenka” pod auspicjami Towarzystwa Przyjaciół Żołnierza (takie były ówczesne realia społeczno-polityczne). W roku 1950 wystawił m.in. Igraszki z diabłem Jana Drdy, Powódź J. Szaniawskiego, Nawróconego B. Prusa. Następnie sekcja teatralna przeszła pod opiekę Straży Pożarnej w Imielinie. Wystawiono m.in. Zaklętą Królewnę i Balladynę J. Słowackiego. W 1957 roku po brutalnej ingerencji cenzury w przedstawienie Jasełek działalności teatru została zawieszona. Józef Komandera oddał się drugiej swojej wielkiej pasji – szkutnictwu. 500 km od morza samodzielnie zaprojektował i wybudował kilkanaście jachtów, w tym trzy duże jednostki, z których jedna - „Apti” przepłynęła Atlantyk i obecnie znajduje się na Florydzie . W 1975 roku działalność teatru została wznowiona najpierw w prywatnym mieszkaniu państwa Komanderów na Pasieczkach (dzielnica Imielina), a później w zaadaptowanej do potrzeb teatralnych drewnianej szopie. Józefowi pomagała szyjąc stroje poślubiona w 1958 roku żona Elżbieta oraz córki. Wszystkie, imponujące nieraz rozmachem dekoracje i rekwizyty wykonywano własnym sumptem; większość z nich służy teatrowi do dzisiaj. W zespole grała cała rodzina, sąsiedzi, mieszkańcy Imielina, a także ościennych i dalszych miejscowości (Chełm Śl., Lędziny, Jaworzno, Bytom). Scenografem, reżyserem i głównym aktorem był zawsze Józef Komandera. Wystawiano nadal dramaty Słowackiego (Balladyna, Lilla Weneda), Jasełka, Misterium Męki Pańskiej i wiele innych pozycji. Z Jasełkami Teatr Komanderów dwukrotnie wystąpił na deskach Teatru Wyspiańskiego w Katowicach ((1982 i 1983 r.).

 

    26 stycznia 1996 roku państwo Komanderowie otrzymali tytuł Zasłużonych Obywateli Miasta Imielin.  Założyciel teatru nie dożył powrotu zespołu do Sokolni, co było jego marzeniem, ale nastąpiło dopiero po jego śmierci - z końcem 2000 r. Już w styczniu 2001 roku teatr wystawił w Domu Kultury nową inscenizację Jasełek i od tego czasu co roku, oprócz tradycyjnych pozycji, występuje przynajmniej z jedną premierą (m.in. Trzewiki szczęścia, Gwiazda Betlejemska, Plotka, Królowa Śniegu, Leśne rachuneczki, Krasnal Hałabała).

 

    Teatr prowadzi córka J. Komandery Stanisława Szczepanik, przy pomocy mamy – Elżbiety. W 2003 r w powiecie bieruńsko-lędzińskim zainicjowany został Przegląd Amatorskich Zespołów Teatralnych im. Józefa Komandery. Do tej pory odbyły się dwie tekiem imprezy (2003 i 2006 r.).

 

    Obecnie zespół przygotowuje komedię Michała Bałuckiego pt. Radcy Pana Radcy. Premiera jesienią 2012 roku.

 

 

"Kopciuszek"

 

 

"Królowa  śniegu"

 

 

"Plotka"